П'ятий Міжнародний фестиваль етнографічного кіно «ОКО»
оголосив переможців 2024
Урочистою церемонією закриття 15 листопада завершився 5-й Міжнародний фестиваль етнографічного кіно «ОКО», друга частина якого відбулася у столиці Болгарії Софії. За нагороди у 4 конкурсних секціях змагалися 88 фільмів, які оцінювало професійне журі. Крім того, своїх фаворитів обрали глядачі та команда фестивалю.
Після насиченого кінофестивального тижня гості, друзі й шанувальники етнографічного кіно та «ОКО» зібралися в Культурному центрі «G8», щоб дізнатися імена переможців та відсвяткувати завершення ювілейної едиції.
Першою з проникливою промовою виступила директорка Міжнародного етнографічного кінофестивалю (МЕКФ) «ОКО» Тетяна Станєва. Вона подякувала усім глядачам, які підтримали наш кінофест та отримали натхнення, нові знання, навчилися співпереживати, зрозуміли, що відбувається в Україні, й відчули серцебиття нашої планети.
«Скажу чесно: наприкінці кінофестивалю нам стало легше, тому що ми розділили з вами цей біль, і він вже не здається нам таким важким. Дякую, що прийшли на фільми про війну, я знаю, наскільки це травматично, страшно і неприємно дивитися. У нас були покази, під час яких люди виходили із зали, бо не могли винести стільки болю. Зокрема, багато сцен насильства було у фільмі “Божевільні”, але це правда, це те, як живе Україна зараз і як вона жила колись. Я хочу, щоб ви знали, що ви надихаєте нас своєю присутністю, ви даєте нам надію, і ми знаємо, що ми не самі», — сказала Тетяна.
Переможці та нагороди
Після того слово взяли члени журі, які оцінювали фільми в секції OKO GLOBAL — Повнометражний міжнародний конкурс.
Олена Івановська (українська фольклористка, докторка філологічних наук) та Володимир Філіпов (український продюсер та художник) ухвалили наступні рішення:
Головну нагороду (JURY GRAND PRIZE) секції OKO GLOBAL здобув фільм БожеВільні/Diagnosis: Dissent, реж. Денис Тарасов, 2023 р. (Україна) Режисер кінострічки отримує 1000 EUR призових, фестивальний трофей та диплом.
Спеціальний приз журі (SPECIAL JURY PRIZE) за найкращий повнометражний нон-фікшн фільм — KIX, реж. Балінт Ревес, Давід Мікулан, 2024 р., (Угорщина, Франція, Хорватія)Режисери нагороджуються фестивальним трофеєм та дипломом.
Спеціальний приз журі (SPECIAL JURY PRIZE) за найкращий повнометражний ігровий фільм —
Сім благословень / Sheva Brachot / Seven Blessings, реж. Айелет Менахемі, 2023, (Ізраїль)Режисерка нагороджується фестивальним трофеєм та дипломом.
Спеціальний приз журі (SPECIAL JURY PRIZE) за фільм із найкращою етнографічною репрезентацією —Моя Озерна / Moja Ozerna / My Place Ozerna, реж. Каріна Бедковська, 2022 р., (Польща) Режисерка нагороджується фестивальним трофеєм та дипломом.
Спеціальними відзнаками-згадками (JURY SPECIAL MENTION) журі відзначило:
Фільм Архів майбутнього / Archiv der Zukunft / Archive of the Future, реж. Йорг Бургер, 2023 р., Австрія — за візуальне рішення і створення чарівної кінематографічної естетики, завдяки якій глядачі можуть відчути велич та значущість наукової роботи, пов'язаної з архівуванням знань для майбутніх поколінь. Режисер нагороджується фестивальним трофеєм та дипломом.
Операторський концепт та артрежисуру кінострічки БожеВільні / Diagnosis: Dissent, реж. Денис Тарасов, 2023 р., Україна — за візуальний стиль та створення аутентичної атмосфери, яка занурює глядачів в епоху тоталітаризму, що посилює прийняття історичної теми фільму. Оператор-постановник Євгеній Кірей та художник-постановник Іван Тищенко нагороджуються фестивальним трофеєм та дипломом.
Фільми двох інших конкурсних секцій — НАШЕ OКO — Повнометражний національний конкурс та НАШЕ OКO — Короткометражний національний конкурс — оцінювали Алєк Алєксієв (болгарський актор і продюсер), Галін Георгієв (болгарський етнолог та автор наукових робіт) та Тарас Томенко (український режисер).
Головну нагороду (JURY GRAND PRIZE) секції НАШЕ OКO — Повнометражний національний конкурс — здобув фільм
Кілометр / Kilometre, реж. Ганна Тиха, 2024 р., (Україна)
Режисерка отримує нагороду у сумі 600 EUR, фестивальний трофей та диплом.
Спеціальний приз журі (SPECIAL JURY PRIZE) за фільм із найкращою етнографічною репрезентацією —
Бартка / Axe/ Bartka, реж. Володимир Бакум, 2023 р., (Україна)
Режисер нагороджується фестивальним трофеєм та дипломом.
Спеціальною відзнакою-згадкою (JURY SPECIAL MENTION) за делікатний підхід режисера до теми журі відзначило фільм
Хвостики під час війни / War Tails, реж. Ольга Бирледяну, 2024 р., (Канада, Україна)
Режисерка нагороджується фестивальним трофеєм та дипломом.
Головну нагороду секції НАШЕ OКO (JURY GRAND PRIZE) — Короткометражний національний конкурс — здобув фільм
Солдатик / The Soldier, реж. Данил Дедков, 2023 р., (Україна)
Режисер стрічки отримує нагороду у сумі 600 EUR, фестивальний трофей та диплом.
Спеціальний приз журі (SPECIAL JURY PRIZE) за найкращий короткометражний ігровий фільм —
Якось так про це Різдво / И това е за тази Коледа / And that's for this Christmas, реж. Петир Вилчев, 2024 р., (Болгарія)
Режисер нагороджується фестивальним трофеєм та дипломом.
Спеціальний приз журі (SPECIAL JURY PRIZE) за найкращий короткометражний нон-фікшн фільм —
Цвіте терен / Blackthorn Blossom, реж. Ольга Стуга, 2023 р., (Франція, Україна)
Режисерка нагороджується фестивальним трофеєм та дипломом.
Спеціальний приз журі (SPECIAL JURY PRIZE) за найкращий короткометражний анімаційний фільм —
Обіруч / Heart Hug, реж. Римма Ґефен, Ніка Жукова, 2023 р., (Ізраїль)
Режисерки нагороджуються фестивальним трофеєм та дипломом.
Спеціальний приз журі за фільм (SPECIAL JURY PRIZE) із найкращою етнографічною репрезентацією —
Хатка / Hut, реж. Катерина Тюрі, 2024 р., (Україна)
Режисерка нагороджується фестивальним трофеєм та дипломом.
Спеціальною відзнакою-згадкою (JURY SPECIAL MENTION) «за передачу жахів темної епохи з вражаючим кінематографічним артистизмом» журі відзначило візуальне рішення фільму
La Terreur, реж. Михаль Тальковський, 2024 р., Україна. Режисер, а також оператор Роман Назаренко, нагороджуються фестивальним трофеєм та дипломом.
Паралельно весь тиждень тривало глядацьке голосування серед фільмів усіх чотирьох конкурсних програм.
За його результатами, Глядацький гран-прі болгарської едиції для фільма-фаворита здобув фільм
Моя Озерна / Moja Ozerna / My Place Ozerna, реж. Каріна Бедковська, 2022 р., Польща. Режисерка отримує грошову нагороду у сумі 150 EUR, фестивальний трофей та диплом.
Цього року «ОКО» вирішило відзначити деякі фільми й нагородити їх авторів від імені команди кінофестивалю спеціальними призами (FESTIVAL TEAM SPECIAL PRIZES):
Спеціальний приз команди фестивалю за повнометражний фільм отримала стрічка
«Реп і олені», реж. Петері Сааріо, 2023 р., (Фінляндія)
Спеціальний приз команди фестивалю за короткометражний фільм отримала стрічка «Сатурн», реж. Андре Ґіомар, Луїш Коста, 2022 р. (Португалія)
Спеціальний приз команди фестивалю за креативну етнографічну репрезентацію отримала стрічка «Сім благословень», реж. Айелет Менахемі, 2023 р., (Ізраїль)
Спеціальний приз команди фестивалю за кінематографічну інноваційність та крафт отримав короткометражний документальний фільм «Про веселих бегемотів і сумних павичів», реж. Елькін Кальдерон Ґевара, Йоганнес Ферстер, 2024 р. (Німеччина, Колумбія)
Нагадуємо, що в місті Болград, Україна, з 8 по 15 вересня журі оцінювало Короткометражний міжнародний конкурс OKO GLOBAL
Гран-прі (JURY GRAND PRIZE) отримав фільм
Маріуполь. Сто ночей / Mariupol. A Hundred Nights, реж. Софія Мельник, 2023 р., (Україна, Німеччина)
Спеціальний приз журі (SPECIAL JURY PRIZE) за найкращий короткометражний нон-фікшн фільм —
Сестри вітру / Hermanas del Viento / Sisters of Wind, реж. Хулія Каррісо Соланас, 2024 р. (Аргентина)
Спеціальний приз журі (SPECIAL JURY PRIZE) за найкращий короткометражний анімаційний фільм —
Наша уніформа / Our Uniform, реж. Єґане Могаддам, 2023 р., (ІРІ)
Спеціальний приз журі (SPECIAL JURY PRIZE) за найкращий короткометражний ігровий фільм —
Ахерон / Aqueronte, реж. Мануель Муньйос Рівас, 2023 р., (Іспанія)
Спеціальний приз журі (SPECIAL JURY PRIZE) за фільм із найкращою етнографічною репрезентацією —
Все далі й далі / Chhngai dach alai / Further and Further Away, реж. Полен Лі, 2022 р. (Камбоджа)
Приз глядацьких симпатій української едиції отримав фільм
Поема для маленьких людей / A Poem for Little People, реж. Іван Сауткін, 2023 р., (Україна, Литва)
Глядацький приз міста Болград для фільма-фаворита у конкурсних секціях «НАШЕ ОКО» отримала анімаційна короткометражна стрічка
Балада про самозваного лицаря Желязка та вогнедишного дракона Димча / Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо / Ballad of Ferris the Self-appointed Knight and Smokie the Fire Breathing Dragon, реж. Пенко Гелєв, 2024 р., (Болгарія)
Цього року кінофестиваль вперше заснував спеціальні почесні нагороди за кар'єрні досягнення та вклад у розвиток кіно та етнографії — OKO ACHIEVEMENT AWARDS.
Нагороду за внесок у розвиток кінематографа (Contribution to the Development of Cinema) отримав український кінорежисер та сценарист Тарас Томенко. Також у рамках кінофестивалю відбулася ретроспектива його фільмів.
Нагороду за внесок у розвиток етнографії та культури (Contribution to the Development of Ethnography and Culture) отримала професорка кафедри фольклористики КНУ імені Тараса Шевченка, докторка філологічних наук Олена Івановська.
Коментарі членів журі
Олена Івановська, членкиня журі в секції OKO GLOBAL — Повнометражний міжнародний конкурс:
«Шановні брати та сестри, я на цьому фестивалі вже вдруге в Софії, я бачу знайомі обличчя і відчуваю вашу підтримку, я відчуваю, наскільки Болгарія, принаймні через ваші серця, через вашу присутність, бере активну духовну участь в долі України сьогодні.
Хочу подякувати команді «ОКО» за те, що попри все, вони роблять свою роботу, простягають мости між людьми, між державами, між серцями.
Каральна психіатрія – частина нашої історії, але це може бути нашим майбутнім. Через те ми всі маємо не втрачати пильності й думати кожного дня, виховувати в тому своїх людей – бути вільними! В українській мові «божевільні» має два корені – «бог» і «вільні». Люди, вільні від диктату, вільні від обмежень, їх в тоталітарній державі зараховують до божевільних. Я бажаю всім бути БожеВільними! За Болгарію, за Україну, за волю і за перемогу над диктатурою!»
Володимир Філіпов, член журі в секції OKO GLOBAL — Повнометражний міжнародний конкурс:
«Хочу ще раз сказати про фільм «Божевільні», який отримав два призи – головний і special mention. Головний приз дається всій команді, але я ще раз хочу зауважити, що, на мій погляд, оператор і художник-постановник зробили цей фільм, таким, що ми віримо всьому, що відбувається на екрані».
Алєк Алєксієв, член журі в секціях НАШЕ OКO — Повнометражний національний конкурс та НАШЕ OКO — Короткометражний національний конкурс:
«Ми переглянули багато документальних фільмів, які важко дивитися, проте ми лише їх переглядаємо, ми не живемо в них, а це реальність людей з України. У нас з вами дуже проста місія: ми повинні бути ретрансляторами всіх цих фільмів, щоб вони дійшли до тих копійок, тих орків і виродків, які продовжують бути сліпими, не помічати, заперечувати, відмовлятися бачити і усвідомлювати цю реальність. А це дуже просто, і тут немає двох істин: до біса ці дві істини.
На жаль, існує багато пропаганди, і вона набагато сильніша.
Ми з вами зібралися тут сьогодні, щоб підтримати фестиваль «ОКО», щоб сказати Тетяні та її чудовій команді, що в тому, що вони роблять, є сенс, і що навіть якщо ми за допомогою фестивалю відкриваємо очі п'ятьом людям на рік, ми досягаємо якоїсь маленької мети. Це маленькі кроки. Нумо робити маленькі кроки разом. Не потрібно, щоб горстка людей віддавали багато, а треба, щоб багато людей допомагали потроху».
Галін Георгієв, член журі в секціях НАШЕ OКO — Повнометражний національний конкурс та НАШЕ OКO — Короткометражний національний конкурс:
«Ця подія дуже важлива не тільки як міст між Україною та Болгарією, але й тим, що її роблять виняткові люди з Бессарабії, люди, які народилися в Україні, зокрема з села Чушмелій. Вихідці звідти - надзвичайно працьовиті люди, які не здаються ні перед чим, які перетворили степ на сад і зберегли свої душі такими, якими їх винесли з землі предків, люди, які навчилися справлятися з будь-якими політичними обставинами і залишаються вірними своїй мові та культурі.
«ОКО» синтезує в собі багато речей і мов, культур і поглядів на інших. Це спосіб познайомитися з багатьма іншими спільнотами та групами через «око» мистецтва».
Подяка спонсорам та партнерам
Команда МЕКФ «ОКО» висловлює подяку співорганізаторам - муніципалітету Софії та Болгарському національному фільмовому центру.
Свою підтримку та допомогу також надали Посольство України в Республіці Болгарія, Neterra TV PLUS, маркетингове агентство Netpeak Bulgaria, Фонд «Манол Пейков і друзі», Idea Comm, Release BG, Центр бессарабських болгар у Болгарії, поромний комплекс «Орлівка-Ісакча», Бессарабський фронт, ТМ «Болград» та бессарабський болгарин з села Криничне, меценат Віктор Куртєв.