8 вересня в Болграді (Одеська область, Україна) відбулася офіційна церемонія відкриття 5-ої, ювілейної, едиції МЕКФ «ОКО». Після вимушеної трирічної перерви Фестиваль повернувся додому, звідки колись усе починалося. Зала Центру культури та дозвілля Болградської міської ради зібрала гостей і друзів Фестивалю з різних куточків України та Болгарії.
Ведучою заходу була пані Тетяна Жужукова, завідувачка культмасовим відділом КЗ «Центр культури і дозвілля» Болградської міської ради. На початку Церемонії всі присутні мали змогу переглянути відеоролик, який стисло описує історію Фестивалю від його народження до сьогодні. За ці 5 років нашій команді довелося пройти чимало випробувань, але водночас було дуже багато радісних моментів.
Після цього сцену буквально запалив гурт GG «ГуляйГород». Упродовж років дівчата записували у фольклорних експедиціях від автентичних виконавців народні пісні і тепер виконують їх в електронній обробці. У виконанні гурту прозвучали обрядові, жартівливі, ліричні пісні, а також колискова. У їхньому виконанні прозвучали пісні, які й сьогодні не втрачають актуальності. Колектив побажав Фестивалю процвітання і, за традицією, заспівав многоліття.
Опісля ведуча запросила на сцену почесних гостей Фестивалю, які виступили з вітальним словом.
Пан Сергій Димитрієв, мер міста Болграда, подякував МЕКФ «ОКО» за те, що Болград має такий фестиваль, за сприяння туризму в регіоні та популяризацію культурної спадщини української Бессарабії. Крім цього, мер вручив почесну відзнаку директорці кінофестивалю, засновниці ГО «Об'єднання креативних особистостей» Тетяні Станєвій і подякував за її пасіонарність.
Пан Юрій Дімчогло, почесний президент МЕКФ «ОКО», зазначив, що зараз усі ми, як ніколи, маємо бути згуртовані та єдині. Він переконаний, що цей край вартий такого фестивалю, Україна варта такого фестивалю, і вірить, що після перемоги України фестиваль «ОКО» набере ще більших обертів.
Пані Ярослава Резнікова, заступниця начальника департаменту культури, національностей та релігій Одеської ОВА, зазначила, що з першої хвилини ідея «ОКО» запала їй в око та серце. На її думку, МКЕФ «ОКО» – ключ для знайомства з Бессарабією.
Пан Алєк Алєксієв, болгарський актор, продюсер, волонтер і великий шанувальник України, спеціально приїхав на відкриття Фестивалю з Болгарії. Його перше знайомство з Україною наживо відбулося вже після повномасштабного вторгнення росії. Головна ціль його приїздів – надання гуманітарної допомоги жителям України. Пан Алєк захоплений героїчністю і незламністю українського народу. Від імені болгар подякував Україні за її чин у боротьбі з російським агресором. Він подякував команді фестивалю «ОКО» та його засновниці за їхню працю і зусилля та побажав подальших успіхів.
Далі слово взяла директорка МЕКФ «ОКО» Тетяна Станєва. Тетяна закликала присутніх згадати хвилиною мовчання всіх загиблих у російсько-українській війні. Вона також нагадала, з якою метою засновувала фестиваль 5 років тому. «Я створювала цей фестиваль для свого краю, який безмежно люблю. Про таку любов навіть не питають». Окрім цього, пані Тетяна зазначила, що, можливо, хтось скаже, що фестиваль не на часі, бо «коли стріляють гармати і йдуть танки, то музи мовчать». «Але навіщо ці танки, якщо немає музи? Культура – це зброя, вона завжди влучає в ціль. Завдяки культурі ми пізнаємо себе, самоідентифікуємо та відповідаємо на запитання: «Хто ми є в цьому світі?». Фестиваль створювався для мешканців Болградщини, щоби вони через етнографічні фільми відчули, як б'ється серце планети.
Болградська міська рада підготувала сюрприз для директорки Фестивалю. Для неї та гостей прозвучали болгарські народні пісні у виконанні уродженки, як і Тетяна Станєва, села Криничне (Чушмелій) Іванни Демірової, яка виступала під акомпанемент Кирила Дукова та Дмитра Русанжика.
Згодом на сцені акапельно прозвучали народні українські пісні у виконанні фольктріо «ПРА». Зокрема, дівчата заспівали такі пісні: весільну «Смородина», записану Галиною Лукʼянець та Дмитро Лебединським у с. Клюшниківка Полтавської області; жартівливу «Ой не ходи, Барабашу», записану Ганною Коропніченко в селі Грузьке Київської області; ліричні («Світить місяць», записану Оксаною Масло в с. Кривоносівка Черкаської області, «Ой з-за гори гори», записану Ніною Кірімовою в селі Липняжка Кіровоградської області) та чумацьку «Ой з-за гори із-за кручі», записану в селі Лютенька Полтавської області.
Далі відвідувачі переглядали фільм українського режисера Івана Сауткіна «Поема для маленьких людей». Фільм увійшов до Національної повнометражної конкурсної програми NASHE OKO та став офіційно фільмом-відкриття 5-ої едиції МКЕФ «ОКО». Фільм – відвертий та інтимний погляд на найуразливіших, що опинилися на передовій кривавої війни, розв’язаної росією проти України, і на волонтерів евакуаційної команди, які ризикують своїм життям заради порятунку цивільних. Для них «маленьких людей» немає. Відрадно, що на відкриття завітав режисер і розповів історію створення фільму, пояснив, що стало поштовхом для зйомки фільму та чому обрав таку назву. Серед глядачів були також внутрішні переселенці. Вони подякували режисеру за фільм та Болградській міській раді за доброзичливе ставлення до тих, хто через війну змушений був покинути рідний дім.
Окрім цього, у фойє працював ярмарок, на якому охочі могли придбати наш кінофестивальний мерч, бессарабські смаколики та сувеніри із символікою на пам’ять про Україну та ручні вироби, створені дружинами військових.
Гості фестивалю мали змогу переконатися, що Бессарабія – гостинний край. Смаколики для коктейлю надали ТМ Bolgrad, «Балкански ястия» та «Щедра околиця».
Команда МЕКФ «ОКО» щиро дякує всім, хто розділив із нами радість свята, та запрошує мешканців і гостей Болграда залучатися до перегляду фільмів та інших фестивальних активностей упродовж тижня (8 – 15 вересня).
Нагадуємо, що фільми можна також подивитися онлайн на платформі MEGOGO https://megogo.net/ua/collection/film_festival_oko
Comments