Положення
про V Міжнародний етнографічний кінофестиваль «ОКО»
Про фестиваль
Міжнародний етнографічний кінофестиваль «ОКО» – це об’єднання кінематографістів та фольклористів, любителів кіно та шанувальників звичаїв і традицій; це свято етнографічного та антропологічного документального і ігрового кіно, де можна побачити і відчути повсякденне серцебиття малих та великих народів, спільнот, мешканців сіл та міст. Водночас – це платформа, завдяки якій кінематографісти/ки та фольклористи/ки, етнографи/ині та антропологи/ині можуть краще зрозуміти одне одного, обмінятися ідеями та домовитися про майбутню співпрацю.
Фокусом кінофестивалю є етнографія, фольклористика, антропологія, історія, побут, проблеми та сподівання, культура, національні традиції та звичаї, визначні події та персоналії тощо. «ОКО» це симбіоз вшанування традицій, пізнання нового та пошуку актуальних форм і тенденцій, як у національних культурах України та Болгарії, так і в культурах цілого світу.
Під час повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну Кінофестиваль ставить за основну мету культурну дипломатію та відстоює позицію «культура завжди на часі», тому боротися з ворогом потрібно як на полі бою, так і в інформаційній площині.
Кінофестиваль, а також пов’язані з ним заходи та події мають такі цілі:
-
Заархівувати та зробити надбанням широкої громадськості звичаї та обряди, народне мистецтво та ремесла, життя та побут етнічних спільнот України та Болгарії, а також культур та цивілізацій зі всього світу.
-
Відіграти просвітницьку роль, охопивши сфери етнографії, антропології, історії та інші. Підвищити серед глядачів рівень пізнання власної національної культури й ідентичності та ознайомити їх з особливостями культур народів світу.
-
Посприяти розвитку міжкультурного та міжнаціонального діалогу, зменшенню проявів расизму, ксенофобії та дискримінації через демонстрацію фільмів про культурне розмаїття народів та етнічних груп.
-
Привернути увагу молодих кінематографістів та глядачів до етнографічного та антропологічного матеріалу, народного мистецтва та ремесел, заохотити їх до творчих пошуків у цих сферах.
-
Створити осередок для професійного спілкування кінематографістів і фольклористів, що сприятиме «народженню» спільних проєктів.
-
Стати майданчиком для популяризації української та болгарської культури, кінематографії, етнографії, історії тощо.
-
Популяризувати Україну та українську Бессарабію в Болгарії та у світі й навпаки, укріпити українсько-болгарські відносини на культурному рівні.
-
Зміцнити моральний дух українців та об’єднати світову спільноту для протидії російській воєнній та культурній експансії.
-
Осмислити культурні наративи та сенси у контекстах історичної ретроспекції та сьогодення в часи боротьби українського суспільства та держави загалом за своє минуле, теперішнє й майбутнє.
-
Зібрати, зберегти та примножити культурну спадщину та національну пам’ять.