Положення
ІV Міжнародного етнографічного кінофестивалю «ОКО» -2023
1-7 жовтня – м. Софія, Болгарія (офлайн)
1-7 жовтня – Україна (онлайн)
Про фестиваль
«OKO» є об’єднанням кінематографістів та фольклористів, любителів кіно та шанувальників звичаїв і традицій. Це свято етнографічного й антропологічного, документального та ігрового кіно, де можна побачити та відчути повсякденне серцебиття малих та великих народів, спільнот, мешканців сіл та міст. Водночас – це платформа, завдяки якій кінематографісти та фольклористи, етнографи та антропологи можуть краще зрозуміти одне одного, обмінятися ідеями та домовитися про майбутню співпрацю. Фестиваль має конкурсну й позаконкурсну програми. Конкурсна програма охоплює дві секції: короткометражні та повнометражні документальні фільми з етнографічною та антропологічною фактурою. Для демонстрації в рамках позаконкурсної програми ми приймаємо також українські та болгарські ігрові фільми. Подавати заявки на участь у кінофестивалі можуть режисери з усіх країн світу, крім російської федерації, яка у 2014 році окупувала частину територій України, і з 24 лютого 2022 року веде тут активні бойові дії.
Мета фестивалю
-
Посилити просвітництво, підвищити рівень пізнання своєї культури та ознайомлення з особливостями інших. Допомогти формуванню національної ідентичності.
-
Посприяти розвитку міжкультурного та міжнаціонального діалогу, зменшенню проявів расизму, ксенофобії та дискримінації завдяки показу фільмів про культурне розмаїття народів та етнічних груп.
-
Заархівувати та зробити надбанням широкої громадськості звичаї та обряди, народне мистецтво та ремесла, життя та побут України та її етнічних спільнот, а також культур та цивілізацій зі всього світу.
-
Зацікавити етнографічним та антропологічним матеріалом, народним мистецтвом і ремеслами середовище молодих кінематографістів, заохотити їх творчий пошук в цьому напрямку.
-
Створити осередок для професійного спілкування кінематографістів і фольклористів, сприяти «народженню» спільних проєктів.
-
Популяризувати Україну у світі та українську Бессарабію всередині нашої країни.
«ОКО» – це щорічний міжнародний кінофестиваль, що проводиться в місті Болград Одеської області (Україна). Однак, через повномасштабне вторгнення росії в Україну та задля безпеки учасників та гостей фестивалю, а також для здійснення культурної дипломатії, цьогорічну подію плануємо вдома з бекапом у Болгарії. Тобто IV едиція Міжнародного етнографічного кінофестивалю «ОКО» відбудеться у двох країнах – в Болгарії офлайн (м. Софія, 1-7 жовтня) та в Україні онлайн (1-7 жовтня)
Як і в попередні роки, ми проведемо кінофестиваль у комбінованому форматі – офлайн та онлайн. Основні події транслюватимуться онлайн на сторінках соцмереж та на офіційному сайті, на якому також можна буде переглянути більшість фільмів конкурсної та позаконкурсної програми міжнародних та українських авторів. Із додаткових активностей плануємо організувати виставки, зустрічі з режисерами, панельні дискусії, концерти, майстер-класи – все задля повного занурення у світ етнографії та кіно.
Дати
1-7 жовтня 2023 року офлайн (Софія, Болгарія)
1-7 жовтня 2023 року онлайн (Україна)
Правила та умови
-
Для участі в конкурсній програмі ми відбираємо короткометражні та повнометражні документальні стрічки з етнографічною та антропологічною фактурою, які відповідають основній темі фестивалю.
-
Для спеціального показу поза конкурсом приймаємо українські та болгарські документальні та ігрові фільми без обмежень щодо дати виробництва. Головне – відповідність тематиці та жанру. Прохання подавати їх із позначкою «Українські та болгарські фільми (поза конкурсом)».
-
Реєстрація учасників конкурсу здійснюється за онлайн-посиланням, зазначеним на сайті та сторінці фестивалю «ОКО» у мережі «Фейсбук», а також на спеціалізованому майданчику FilmFreeway. Кожна конкурсна робота супроводжується заповненою заявкою, яка є документом, необхідним для внесення робіт до списку конкурсантів.
-
Заявки та фільми ми приймаємо онлайн. Заявка на конкурс має містити посилання на подану роботу, аби її можна було подивитися через онлайн-скринери (закриті посилання для завантаження або онлайн-перегляду на Vimeo, Youtube тощо). Приймання робіт кінематографістів триватиме з 1 лютого 2023 року до 1 липня 2023 року.
-
Подання заявок на участь у конкурсній програмі для всіх авторів з України безкоштовне.
-
Вимоги до конкурсних робіт: кодек (переважно) H.264, контейнер – MP4, MPEG. Розширення відео – 1920 × 1080 (Full HD, 1080p), але не менше, ніж 720 × 576. Частота звуку від 24 kHz і вище. У разі відсутності копії фільму онлайн, надіслати на флеш-носії поштою.
-
Щодо дати виробництва обмежень немає.
-
У кожній роботі мають бути титри: необхідно вказати прізвища та імена всіх учасників проєкту (в тому числі й залучених осіб), а також дату публікації.
-
Кожен фільм повинен обов’язково мати субтитри формату srt. однією з зазначених мов: українська, англійська, болгарська. Автори мають два тижні з моменту подання заявки на участь, аби надіслати матеріали, яких не вистачає. Інакше – стрічка втрачає можливість потрапити до цьогорічної програми кінофестивалю.
-
У конкурсі мають право брати участь усі охочі (окремі автори й групи авторів), хто надав всі матеріали відповідно до наведених вище умов.
-
До участі в конкурсі не приймаємо стрічки, автори або країна-виробник яких хоч якось пов'язані із російською федерацією, і підтримують її протиправні дії на території України.
-
Кожен учасник мусить зазначити, чи дозволяє додати свій фільм до онлайн-показів із часовим (протягом кінофестивальних днів) та географічним обмеженням (на території України та в Болгарії). Онлайн-формат є альтернативним варіантом проведення заходу у випадку продовження війни в Україні, запровадження карантинних обмежень, а також задля збільшення аудиторії фільмів.
-
Фестиваль має право використовувати короткі фрагменти вибраних фільмів (не довше трьох хвилин) для рекламних цілей фестивалю.
-
Окрім проведення основного фестивалю в Болграді та Софії, «ОКО» подорожуватиме регіонами України та Болгарії й іншими країнами зі спецпоказами, куди можуть увійти фільми-фаворити. Попередньо кожен учасник має дати згоду на показ свого фільму під час цих подорожей, які відбуватимуться протягом року поза основними датами фестивалю.
-
Подання заявки означає, що ви погоджуєтесь із запропонованими правилами та визнаєте право фестивалю використовувати подані матеріали в некомерційних цілях.
Вимога до прем’єрності
Показ фільму на нашому кінофестивалі не обов’язково має бути прем’єрним, однак стрічка не повинна бути у відкритому доступі в мережі «Інтернет».
Порядок визначення та нагородження переможців конкурсу
-
Для визначення переможців конкурсу організаційний комітет кінофестивалю створив конкурсну комісію (журі конкурсу), яка складається з експертів у сфері кіно та фольклору, представників громадських організацій, ЗМІ та кіноіндустрії.
-
Цього року конкурс охоплює категорії короткометражних та повнометражних стрічок. Переможців у цих категоріях обиратимуть дві окремі групи членів журі.
-
Конкурсна комісія оцінюватиме кожну роботу відповідно до наступних критеріїв: режисерське бачення, операторська робота, креативність ідеї, завершеність розкриття думки, цінність фольклорного матеріалу.
-
Також, окрім професійного оцінювання, ми вирішили провести глядацьке: у Болграді та у Софії будуть визначені фільми, які отримають приз глядацьких симпатій.
-
Українські та болгарські стрічки стануть частиною спеціальної програми, найкращі з яких претендуватимуть на відзнаку від членів журі та спеціальний приз.
-
Всі учасники програми отримають дипломи та спеціальну пам’ятну нагороду за участь у Міжнародному етнографічному кінофестивалі «ОКО».
Нагородження та призи
-
Переможець у категорії «Короткий метр» отримає нагороду 20 000 UAH.
-
Переможець у категорії «Повний метр» отримає нагороду 40 000 UAH.
-
Приз глядацьких симпатій отримають(є) стрічки(а), обрані(а) голосуванням під час проведення кінофестивалю в Болграді та в Софії.
-
Для українських та болгарських стрічок, які поза конкурсом, також передбачений спеціальний приз.
-
Кращі авторські роботи дістануть організаційну, інформаційну підтримку і будуть рекомендовані для практичної реалізації та подальшої дистрибуції на VOD сервісах MEGOGO (Україна), та Neterra.TV (Болгарія).
-
Нагородження призерів кінофестивалю відбудеться на церемонії закриття.
Організатори
-
Громадська організація «ОКО» – Об’єднання креативних особистостей
-
Компанія «Пауър филм продакшън»
Дирекція
-
Тетяна Станєва (засновниця, директорка та головна продюсерка)
-
Олена Рубашевська (програмна директорка)
-
Світлана Рудюк (виконавча продюсерка)
-
Ян Лелюк (технічний директор)
-
Олександр Барон (директор з комунікацій)
-
Домнікія Тодорова (адміністраторка)
-
Ярина Закальська (СММ-менеджерка)
-
Дана Мітанова (редакторка).
-
Лілія Топор (дизайнерка).
Почесний президент фестивалю - Юрій Дімчогло.
Партнери
Партнери попередніх едицій (2020 - 2022):
-
Державне агентство України з питань кіно
-
Відеосервіс MEGOGO
-
ТОВ «Поромний комплекс Орлівка»
-
Державна служба України з етнополітики та свободи совісті
-
Посольство України в Республіці Болгарія
-
Посольство Республіки Болгарія в Україні
-
Посольство Королівства Данія в Україні
-
Виконавче агентство у справах болгар за кордоном при МЗС Республіки Болгарія
-
Міністерство закордонних справ Республіки Болгарія в рамках програми «Болгарська допомога для розвитку»
-
Центр бессарабських болгар у Болгарії
-
Будинок кіно в м.Софія
-
Диджитал-агенція Netpeak
-
Польський інститут в Києві
-
Кінофестиваль операторського мистецтва EnergaCAMERIMAGE
-
Етнографічний музей Марії Знамєровської-Прюфферової в Торуні
-
Фундація Tumult
-
Європейський фільмовий центр CAMERIMAGE
-
Польський інститут кіномистецтва
-
Куявсько-Поморське воєводство
-
Міністерство культури та національної спадщини Республіки Польща
-
Адміністрація міста Торунь (Польща)
-
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
-
Кафедра фольклористики Навчально-наукового інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка
-
Ізмаїльський державний гуманітарний університет
-
UA: Суспільне мовлення України
-
Медіапортал «Бессарабський фронт»
-
Телеканал «ЕСПРЕСО.TV»
-
Одеська кіностудія
-
Болградська міська рада
-
Фонд підтримки підприємництва в Болградському районі
-
Одеська обласна рада
-
Агенція регіонального розвитку Одеської області
-
Департамент культури, національностей, релігій, охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації
-
Державне агентство розвитку туризму (ДАРТ)
-
Фольк-студія «Правиця»
-
Інформаційне агентство ЮГ.Today
-
Портал про кіно
-
Одеський сайт про культурно-суспільне життя міста «Культурометр»
-
Громадська організація «Всесвітній день вишиванки»
-
Виробництво аудіовізуального контенту Power Film Production.